Egy helyen valamennyi rejtett utalás és meglepetés az X-Men ’97 7. részéből

Az X-Men '97 végre bemutatta a genoshai tragédia következményeit, és számos képregényes utalás kíséretében egy új ellenfelet is beharangozott.

A háromrészes finálé előtt újabb eseménydús felvonással jelentkezett az X-Men ’97, hiszen az X professzorra és Viharra koncentráló kisebb kitérő után ezúttal a genoshai mészárlás utóhatásaira helyeződött a fókuszt A gyászoló X-Men – az ámokfutásba kezdett Vadóccal az élen – elkezdte felderíteni az igazságot, hogy ki állhat valójában a mutánstársadalomra mért kegyetlen csapás mögött, ez pedig több fontos leleplezéssel is járt.

Tolvajok céhe

Az aktuális epizód azonnal megadta az alaptónust Gambit temetésével. A szertartáson az X-Men csapat valamennyi tagja mellett a tolvajok céhe is képviseltette magát, köztük Remy LeBeau testvérével, Bobby-val, aki már a klasszikus rajzfilmben is szerepelt. Mint ilyen, ez egy kisebb, ugyanakkor figyelmes kikacsintás Gambit New Orleans-i gyökereire, aki sötét múltja ellenére valódi hőssé nőtte ki magát.

Külön utakon

Vadóc úgy dönt, hogy az ökleivel késelteti a gyászát. Mialatt elszántan keresi az Őrszem-programhoz szorosan kötődő Henry Gyrichet és Bolivar Traskot, egy katonai létesítményt is megtámad. Az itt színre lépő Thaddeus Ross tábornok azzal igazolja kezdeti magabiztosságát, hogy a bázis a Hulk fogva tartására épült, ezzel kicsit kitekintve a tágabb Marvel Univerzumra is – persze Vadóc számára nem okoz különösebb komplikációt a behatolás. Ross a Marvel-filmekben legutóbb külügyminiszterként volt látható, ám a jövőre érkező Amerika Kapitány: Szép új világban már az Egyesült Államok következő elnöke lesz, méghozzá Harrison Ford alakításában.

Minden út Genoshába vezet

A genoshai segélyakció során Bestia találkozik Amelia Vought-tal, aki szintén régi ismerősnek számít. A szilárd anyagot gőzzé alakítani képes Amelia az eredeti szériában Magneto akolitusainak egyike volt az M aszteroidán, nem mellesleg Charles Xavier professzor egykori szerelme is. Később ismét az X-Men oldalára állt, amikor az utolsó évadban segített a csapatnak a Falanx elleni harcban. A nő a képregényekben is jelen volt Genosha bukásakor.

Amelia és Gambit az eredeti rajzfilmsorozatban

A riporter Trish Tilby is felbukkant a romoknál, és minden jel arra utalt, hogy Bestiával valóban több lehet közöttük szakmai kapcsolatnál. Ám Hank faképnél hagyta a nőt, miután az megjegyzéseket tett az emberiség mutánsokkal szembeni félelmeire. Ezek után nem számítunk bimbózó szerelemre, ez a kis interakció viszont frappáns utalás volt Bestia és Trish hasonlóan problémás kapcsolatára a képregényekben.

Mindemellett egy rövid jelenet erejéig tiszteletét teszi Guido, az Erős is, civil nevén Guido Carosella. A férfi a kevésbé ismert mutáns képregényhősöket tömörítő X-Faktor tagja, és különleges képessége, hogy a kinetikus energiát fizikai erővé tudja alakítani. Pár héttel ezelőtt egy csapatfotó révén kiderült, hogy Guido is a Forge vezette X-Faktor tagja volt, azt viszont továbbra sem tudni, hogy ebben az univerzumban még működik-e vagy valamikor feloszlott a csapat.

Az első Bosszúálló

Vadóc kutatása elvezeti egy titkos föld alatti létesítményhez, ahol szembetalálja magát a sorozat eddigi talán legnagyobb meglepetésvendégével, Amerika Kapitánnyal. Itt nemcsak a karakter MCU-s főtémájának egy változata csendül fel, de a motorján látható AVN-A10-es rendszámtábla is egy utalás, méghozzá a Vadóc első felbukkanását jegyző Avengers Annual #10. számára, ami 1967-ben jelent meg. További érdekesség, hogy az X-Men 97-ben látható Amerika Kapitány hangját Josh Keaton adja, aki a Mi lenne, ha…? című animációs sorozatban is megszólaltatja a karaktert.

Zéró tolerancia

Vadóc végül felfedez egy OZT nevű titkos szervezetet, amely Gyrich és Trask mellett a genoshai támadásért felelős Bastion nevű gonosztevővel is kapcsolatban áll (róla bővebben később). Az OZT egy kormányzati támogatást élvező mutánsellenes szervezet, az Operation: Zero Tolerance (Zéró Tolerancia Művelet) rövidítése, amely egy 1997-ben publikált, számos X-Men címre kiterjedő crossoverben jelent meg először. A képregényekben a szervezet célja nem meglepő módon a mutánsok végleges kiírtása. A Zéró Tolerancia hadművelet keretében emberi gazdatestekbe oltottak olyan szuperfejlett Őrrobot technológiát, amely azonnal alkalmazkodik mutáns célpontja képességeihez (hasonlóan működtek a 2014-es Az eljövendő múlt napjai Őrrobotjai is). Az OZT valójában Bastion agyszüleménye volt, ami látszólag az X-Men ’97 univerzumában sincs másképp.

Emma Frost gyémánt alakja

Az epizód egyik meglepetése volt, hogy a Fehér Királynő, más néven Emma Frost is túlélte a genoshai eseményeket, ráadásul a traumatikus mészárlás váltotta ki a másodlagos mutációját. Ennek hála telepatikus képességein túl mostantól tiszta gyémánttá tudja változtatni a bőrét, ami sokaknak ismerős lehet az alapanyagból és az X-Men: Az elsők című filmből is. Az ominózus jelenet egyébként szintén szorosan követte a képregényeket, ahol Frost másodlagos mutációjára hasonló módon került sor, miután testközelből élte át Genosha bukását.

Emma Frost másodlagos mutációja az E, mint eltörölni című képregényben

Pingo Doce

Az X-Ment egy automatának álcázott ajtó választja el az OZT laboratóriumától, és az a bizonyos diétás üdítő hosszú múltra tekint vissza. A Pingo Doce történetesen ugyanaz a márka, amit Stan Lee is ivott A hihetetlen Hulkban látott cameójában. A guajáva ízű üdítőjüket ráadásul a valóságban is meg lehet ízlelni, ha valaki a Disney’s California Adventure Parkba vagy az Avengers Campusba látogat.

Stark, Hammer és még sok más

Amikor az X-Men összecsap az Őrrobottá avanzsált Traskkal, a város hirdetőtábláin a szemfülesek több ismerős nevet is felfedezhettek, mint Roxxon, a Stark Industries, a Hamer Industries és a Vistacorp. A Da Costa International is megjelenik, ami a Roberto Da Costa családjának tulajdonában lévő vállalat.

A mutánsok sötét jövője

Amikor Vadóc megérinti Grynch elméjét, a már említett Bastion mellett a Nimród Őrrobot képe is felvillan. Ez nem véletlen, hiszen a képregényekben Bastion a Nimród, valamint a Cerberus óriásrobot egyfajta kombinációja – pontosabban a két Őrrobot-modell sejt szintű rekonstrukciójának az eredménye, megspékelve egy kis ősi mágiával, ami roppant veszélyes ellenféllé teszi (igen, az X-Men történelme tele van hajmeresztő ötletekkel). Az X-Men univerzumnban köztudottan nagy múltja van az idősíkok összekuszálásának is, de a következő elmélethez nem árt megkapaszkodni. Vélhetően egy paradox időhurokban Nimród a saját megalkotásáért felelős, mivel létrejött belőle Bastion, aki viszont a távoli jövőben Nimród létrejöttét ösztönözhette. Az epizód végén felbukkanó Kábel valószínűleg azért tért vissza a jelenbe, hogy ezt a hurkot próbálja megtörni. A következő hetekben kiderül, hogy az X-Men ’97 írói mivel lepnek meg minket.

Bastion a képregényekben

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük